Safranbolu

Safranbolu

Safranbolu


Safranbolu, Türkiye’de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne ilk giren değerlerinden biridir ve 1994 yılından bu yana listede yer almaktadır. Dünyanın en kıymetli baharatlarından olan ve yerleşime de ismini veren safranın en kalitelisi Safranbolu'da yetişmektedir.


Tarihi 5000 yıl öncesine uzanan Safranbolu; Hititler'den Frigler'e, Lidyalılar'dan Romalılar'a, Selçuklular'dan Osmanlılar'a kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bugünkü yapısını 17. ve 18. yüzyıllarda kazanmış, Türk şehir yapısına uygun olarak, zamana ve ihtiyaca bağlı gelişen, birbirine eklenerek büyüyen ve doğaya uyum sağlayıp onu koruyan niteliği ile dikkat çekmektedir.

Safranbolu Evi


Sadece mimarileri değil, konumlarıyla da Türk gelenekleri ve yaşam tarzını yansıtan Safranbolu evleri yanında bulunan evin görüş açısını kapatmayacak ve güneş almasını engellemeyecek şekilde inşa edilmiştir. Arnavut kaldırımlı yollar sel sularına karşı dayanıklıdır ve rutubeti en aza indirmek amacıyla eğimli yapılmışlardır.


Safranbolu evinin asırlara meydan okuyan duruşu, üstün sanat zevkini yansıtan mimarisi ve tüm yapıya yayılmış incelikli ahşap işçiliği hayranlık uyandırıcıdır. Bu evlerde ahşap işlemeli tavanlar dikkat çekicidir. Bazı evlerde yer alan havuz ise bulunduğu odaya serin bir hava vermek ve yangınlara karşı tedbir amacıyla yapılmıştır.

Safranbolu
Safranbolu

Safran Bitkisi


Dünyanın en kıymetli baharatlarından olan safranın en kalitelisi, ismini de verdiği Safranbolu’da yetişmektedir. Yetiştirilmesi ve bakımı büyük emek isteyen safranın kendi ağırlığının yüz bin katı sıvıyı sarıya boyama potansiyeli olduğu bilinmektedir. İlaç, gıda ve kozmetik sanayisinde de kullanılan safran dünyanın en pahalı baharatlarından biridir.


Kadim Mutfak Kültürümüzün önemli lezzetlerinden olan lokum konusunda isim yapmış yerleşimlerden biri de Safranbolu'dur. Sair lokumlara kıyasla daha hafif ve mineral bakımından zengin doğal Safranbolu sularının kullanılması şöhretini artırmıştır. Safranbolu Lokumu, Safranbolu’ya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında gelir.

Safranbolu'ya Ulaşım


İstanbul ve Ankara’dan Safranbolu’ya kara yolu ile ulaşabilmek mümkün. Her iki ilden düzenli olarak otobüs seferlerinin bulunduğu yerleşim İstanbul’a yaklaşık 5, Ankara’ya ise 2.5 saat uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca birçok ulusal otobüs firmasında Türkiye'nin birçok ilinden doğrudan seferler bulunmaktadır.


Safranbolu Bartın arasındaki ağaç tünelini görenler bu harika manzaraya hayran kalıyorlar. Rotanızı belirlerken aklınızda bulunsun...

Safranbolu

Biliyor muydunuz?

Safranbolu'nun, ülkemizde bulunan yaklaşık 50.000 kadar korunması gerekli tescilli kültür ve tabiat varlığının yaklaşık 1.500’üne ev sahipliği yaptığınız biliyor muydunuz?

Safranbolu